Zmeny od roku 2018

Dane, rodičovský príspevok, prídavky na deti - čo sa zmení v roku 2018?

 

Nielen Nemcov, ale aj občanov žijúcich a pracujúcich v Nemecku sa týka v roku 2018 pár zmien. Nielen, že sa minimálne zvýšia prídavky na deti, ale aj odvody do zdravotnej a dôchodkovej poisťovne sa znížia. K tomu sa mení aj pár zákonov, ktoré sa týkajú vodičov, majiteľov obchodov a matky. Následne vám ponúkam prehľad zmien, ktoré nás čakajú:

 

DAŇ Z PRÍJMU 2018: Základná nezdaniteľná položka stúpne z 8820 Eur na 9000 Eur. Až od tejto sumy musia slobodní dospelí svoje príjmy zdaniť. U manželov a registrovaných partnerov sa táto suma zdvojnásobí na 18 000 Eur. K tomu sa pripočíta u ľudí, ktorí majú dieťa/deti nezdaniteľná položka za dieťa. Táto položka sa zvýši o 72 Eur na celkovú sumu 7428 Eur. U rodičov ostáva táto suma za rok a dieťa rovnako nezdaniteľná.

 

PRÍDAVKY NA DETI: (Kindergeld) Mesačné prídavky na dieťa sa zvýšia o 2 Eurá. Pre prvé dve deti na sumu 194 Eur, pri treťom dieťati na 200 Eur a pri ďalšom až na 225 Eur. Čo sa však mení, je, že sa budú od nového roku prídavky na deti vyplácať spätne len 6 mesiacov dozadu.

 

VÝŽIVNÉ NA DETI: Pre deti z rozvedených manželstiev v Nemecku sa zvyšuje výživné podľa Düsseldorfskej tabuľky o 6 až 12 Eur podľa veku dieťaťa.

 

MATERSKÁ OCHRANA 2018: Aj školáčky a študentky budú môcť od nového roku čerpať nárok voľna na ochranu počas prvých 6 týždňov pred pôrodom a 8-týždňový zákaz výkonu pracovnej činnosti po pôrode. Pri pôrode postihnutého dieťaťa sa táto doba predlžuje na 12 týždňov. Súčasne sa mení zákon tak, aby neboli vystavené zákazy pracovnej činnosti proti vôli matky.

 

ZDRAVOTNÉ POISTENIE: Dodatočný príspevok zamestnancov, ktorí sú poistení v štátnych poisťovniach a ktorým sa tento príspevok strháva zo mzdy, sa zníži z 1,1 percenta na 1,0 percent. Celková sadzba sa tak znižuje na 14,6 percenta, ktorú platí z polovice zamestnanec a polovicu zamestnávateľ.

 

HARTZ IV, ALG II (sociálka): Základná sadzba sociálneho zabezpečenia sa zvyšuje u slobodných jedincov zo 409 Eur na 416 Eur za mesiac. U párov to bude po novom roku 374 Eur na osobu. Príspevky na dieťa sa tiež zvyšujú o 5 Eur, ale zvýšené prídavky na dieťa budú do týchto dávok započítané.

 

MINIMÁLNA MZDA 2018: Minimálna mzda pre opatrovateľský personál sa zvyšuje v západnej časti Nemecka a v Berlíne z 10,20 Eur na 10,55 Eur. Na východe republiky z 9,50 Eur na 10,05 Eur.

Celková minimálna mzda platná pre ostatné branže ostáva nezmenená – 8,84 Eur.

 

DOPRAVA: Od 1.1.2018 platia aj prísnejšie emisné normy. Pri emisných kontrolách bude povinné meranie vo výfuku, aj keď má vozidlo zabudované on-board-meranie, a toto neukazuje žiadnu chybu. Nové vozidlá od septembra budú musieť spĺňať emisnú triedu 6c. Skútre a quady budú musieť spĺňať emisnú triedu 4 pri prihlásení po 1.1.2018.

 

DAŇOVÁ KRIMINALITA: Daňovým úradníkom je od januára 2018 povolené bez predošlého ohlásenia kontrolovať pokladne a pokladničné systémy v obchodoch a podnikoch v gastronómii.

 

STAVEBNÉ PRÁVO: Ľudia, ktorí sa rozhodnú pre stavbu domu, môžu zmluvu so stavebnou firmou v budúcnosti v dobe do 14 dní odo dňa podpísania zmluvy anulovať.

 

OCHRANA SPOTREBITEĽA: Pri zneužití kreditnej karty alebo pri online bankingu musel spotrebiteľ niesť vlastnú spoluúčasť vo výške 150 Eur. Po novom roku sa táto suma znižuje na 50 Eur. Výnimka je len pri hrubej nedbanlivosti spotrebiteľa.

Kommentar schreiben

Kommentare: 0