Uznávanie práceneschopnosti zo zahraniča

Potvrdenie o práceneschopnosti (PN) zo zahraničia. Musí zamestnávateľ uznať vaše potvrdenie o práceneschopnosti ak pracujete v inej krajine ako máte trvalý pobyt alebo v ktorej žijete?

 

V praxi sa často stretávame s otázkami klientov, ktorí sa nás pýtajú, či im zamestnávateľ musí uznať PN-ku zo Slovenska, ak pracujú v Nemecku a ak ochoreli, keď boli doma na Slovensku.

Dokonca sme sa v praxi už aj stretli s prípadmi, keď zamestnávateľ alebo zdravotná poisťovňa nechcela vyplácať maródku, keď bolo potvrdenie o práceneschopnosti vystavené v inej krajine.

 

Po právnej stránke Vám ale zamestnávateľ a aj zdravotná a sociálna poisťovňa PN-ku zo zahraničia uznať musí, ak bola vystavená lekárom a je v nej stanovená diagnóza pre PN. 

 

Rozhodol tak nie len Krajinský sociálny súd Rheinland-Pfalz v rozhodnutí z dňa 06.07.2017 - L 5 KR 135/16 , kde išlo o vodičku autobusu, ktorá bývala v Španielsku a pracovala v Nemecku, ale aj Európsky súdny dvor to potvrdil už skôr v rozhodnutí C-45/90 Paletta I. To znamená, že článok 21 ods. 1 VO (EG) 883/04 má tak prednosť pred § 16 Sociálneho zákona V (príklad pre Nemecko). Toto platí pre aj pre každý európsky štát, ak vykonávate prácu v inej krajine, ako normálne žijete. 

 

Ak ochoriete v zahraničí, ste povinný bezodkladne oznámiť to vášmu zamestnávateľovi a spravidla najneskôr do 3 pracovných dní predložiť zamestnávateľovi a zdravotnej poisťovni potvrdenie o vašej práceneschopnosti. 

Ak pracujete v zahraničí, poproste vášho lekára, aby pri vystavení vašej PN-ky použil medzinárodné kódy pre diagnózy alebo ochorenia. Zamestnávateľ a zdravotná alebo sociálna poisťovňa taktiež môže od vás žiadať aj overený preklad potvrdenia o práceneschopnosti, ak jej obsahu nerozumie. S overeným prekladom so slovenského do nemeckého jazyka a naopak vám v prípade potreby radi pomôžeme, ozvite sa nám, ak potrebujete preklady do nemeckého jazyka. 

Zdielať článok:

Kommentar schreiben

Kommentare: 7
  • #1

    Milk (Montag, 09 März 2020 08:23)

    Môžem začať s PN v nemecku a potom si ju preniesť na slovensko?

  • #2

    Jaroslav (Samstag, 14 März 2020 14:40)

    Dobrý deň chcem sa spýtať či mi bude uznaná PN kôli koronavirusu . Som skovak pracujúci v Nemecku a musím ostať v dvojtýždňovej garantene . Ďakujem

  • #3

    Martin Javor (Sonntag, 15 März 2020 14:11)

    Dobrý deň.. Chcel by som sa spýtať.. Pracujem ako vodič mkd v Nemecku a chcel by som sa opýtať.. Na PN som od 4.2.2020 koli zdravotným problémom,ale zmluva mi skočila 17.2.2020.. PN mi poisťovňa preplatí pokial ju neukoncim,alebo ako to je??? Za február mi prišlo dosť malo si myslím.. Ďakujem

  • #4

    Majo (Freitag, 10 April 2020 10:50)

    Dobrý deň
    Musí nemecka firma teda uznať a preplatiť moju PN od slovenského lekára?
    Teraz keď je koranovirus a nedá sa ísť do Nemecka pracovať aj preto že tam už tiež musí človek absolvovať 2 týždne karanténu dá sa to Nemeckej firme uplatniť tak že človeka necha doma a zaplatí mu mzdu cez kurzarbeit pričom financie na to dostane od Nemeckého štátu?
    Ďakujem za odpoveď.

  • #5

    Rastislav (Dienstag, 14 April 2020 12:40)

    dobrý deň chcem sa opýtať či mi bude zaplatená PN koli koronavirusu keď som bol 2 týždne v karantene na Slovensku

  • #6

    Veronika (Dienstag, 18 August 2020 18:09)

    Dobrý deň manžel je na pn od 1.6.2020,ale medzi tým mu poslali výpoveď k 30.6.2020 chcem sa opýtať stále je ešte pn bude mu vyplácaná pn z Nemecka odoslali sme pn aj doklady od doktora do nemeckej poisťovne AOK plus žiadali nás len o potvrdenie kde bol poistený okrem AOK doposiaľ .este nám neprišlo žiadne vyrozumenie koľko to asi trvá a bude mu vobec vyplatená pn?dakujem

  • #7

    Dana (Dienstag, 08 September 2020 18:40)

    Dobrý deň, syn je na PN od 6.8.2020, firma mu poslala výpoveď zo strany zamestnanca od 6. 8.2020. Má vôbec nárok na PN z Nemecka? Ďakujem